Poslední diskuse

Návnady ze zemědělských potřeb

17.9.2013 NOVINKA Feeder, Trvalý odkaz

Navštívil jsem prvně zemědělské a chovatelské potřeby. Experimentálně jsem vzal za pár korun obyčejné šrotové peletky a aromatické řepkové peletky (kolem 13,-/kg), psí granule (20,-/kg). Řepka (28,-/kg) a 10 kg obyčejné kukuřice za 100,- se využijí vždycky a řepka je mnohem levnější než v rybářských potřebách (jako cokoliv, co se dá sehnat jinde). Rybí moučky (kolem 13,-/kg) nebyly na skladě. Pokud budou dobré, bude zbytečné zkoušet psí granule, které nemají to pravé aroma a musí se močit, aby neplavaly. Výhodou zemědělských potřeb je, že se dá ode všeho vzít libovolně malé množství a nízká cena není vázaná na velké balení.

Jak se ochlazuje, nenastává možná nejvhodnější doba k testování alternativních návnad, ale možná je to naopak - v létě je snazší rybu navnadit, takže by to nebyl žádný test. Budu zakrmovat hrubším partiklem, protože na mém revíru jsou mraky cejnků a cejnů 20-25 cm a to celou dobu lovu lovit nechci. Minule se hrubší partikl osvědčil v rychlosti přilákání ryb, přestože jediné aroma v partiklu byla skořice na kroupech, upečený šrot a betain v peletkách - ryby 30 cm reagovaly okamžitě. Sypká směs nebude potřeba ani na ucpání krmítka, protože propláchnuté kroupy ostatní částice dočasně slepí.

Šrot vynechám úplně. Šrotové a řepkové peletky se do 30-45 min. rozpadají na částečky, jak jsem zjistil, takže to nebude moc použitelné. Bude potřeba nedávat je do krmení hned, ale počkat, až ryby najedou a začnou žrát a pak je použít k udržení jich na místě.

Rozmočené psí granule použiju jako základ, k tomu rybí peletky 0,5 mm, konopí, kukuřici, řepku, kroupy, možná posilovač.

Hledání funkčních alternativ k drahým značkám (kterými neopovrhuji, ale nehodlám je používat furt) je sport. 

Nové místo na oblíbené řece

15.9.2013 NOVINKA Feeder, Trvalý odkaz

Po pár nepravidelných úspěších jsem se tam znovu vydal na další nové místo. O reliéfu dna jsem neměl představu, ale při zkažených náhozech blíž, než jsem měl zakrmeno, se mi blíž ke mně jevila menší hloubka než o 1-2 m dál - možná jsem chytal na rozhraní starého a nového koryta. Hned po zakrmení jsem začal chytat ryby a chytal je celé 4 hodiny. Ze začátku jsem zakrmil asi desíti 1,5 dcl zakrmovacími krmítky se sladkou kukuřicí, skořicovými kroupy, konopím a upečeným šrotem. Ve sladké sypké směsi do normálních krmítek jsem měl 0,5 dcl červů.

Co si zatím nedovedu vysvětlit je, že ryby nechtěly jinou nástrahu (rohlík, kolínko, peletky 12 mm, kukuřici) než červy. Při jiných nástrahách záběry nebyly vůbec, nebo byly nedotažené. Přitom na lovišti nebo okolo něj velké ryby byly, pro které by peleta nebo kolínko nebyl problém a úplná zima a studená voda taky ještě není.

Chyběl kapr, ale zvýšené osobáky u cejna (50 cm) a podoustve (40,5 cm) a nález nového nefrekventovaného místa na přecpaném revíru jsou lepší než kapr. Naštěstí 99% rybářů je pohodlných a chytá jen tam, kam se dá až k lovišti dojet autem.

Každoroční závody MO Týna nad Vltavou

Účastnil jsem se jako rozhodčí. Způsob lovu jakýkoliv, 1 prut, 1 návazec s jednoháčkem, zákaz vnadění.  1 cm = 1 bod. Před závodem vysazeno 20 q kaprů, 40 účastníků. Možno ponechat 1 ks ryby v souladu s rybářským řádem (jeden maniak si ponechal 30 cm lína). Chyceno skoro 400 ryb. 

Je toto sportovní rybolov?

Při zkoušce nového úseku revíru se nedalo sednout jinam než proti chatkám a nemohl jsem si (opět) nevšimnout typického způsobu lovu některých chatkařů (předpokládám majitelů, nájemci se tím mírně zabývají, protože kvůli tomu tam většinou přijeli): nahodit pruty a věnovat se čemukoliv jinému. Podle toho, co jsem zatím viděl,  řeší  to rybářská stráž při prvním napomenutí obvykle zápisem a dotčený se obvykle marně ohání tím, že v RŘ není dostatečně popsáno, co znamená "manipulace s pruty bez prodlení".

Výjev z fotky jsem viděl 99% času mé přítomnosti na lovišti. Ten, co by tam měl sedět (neseděl ani 1x), měl těžké krmítko s 10 cm návazcem a ne dřív než každých cca 20-30 minut přišel zkontrolovat pruty. Buď tam ryba visela samozásekem a jen ji vytáhl, nebo přehodil. Viděl jsem přes vodu policajtem záběr a když po věčnosti rybář konečně přišel a vytáhl na prutě kapra, aniž zasekl, došlo mi, jakým stylem má zájem lovit a nezajímají ho ani jinak obvyklé pípáky. Po ponechání 2 kaprů ani jednoho nezapsal, neukončil denní lov a vlastní blbostí je skladoval ve vezírku, aby ho RS mohla usvědčit.

Má toto něco společného s rybařinou?

Průměrná známka: 1,80

Ke stavu našich vod nejen z hlediska bordelu

Je třeba, aby normální lidi, kterým jde o věc, začali dělat v RS. Osobně už tam jsem jako adept. Dokud nebude kontrola, bude bordel. Taky je to o výchově. Dokud bude v MO a v radách pár lidí v důchodovým věku, který dělají servis pro 99% ostatních, znamená to, že nedorůstá nová aktivní generace. V dospělosti necítí rybáři spoluodpovědnost a nemají potřebu se angažovat a dělat něco pro rybářství, aby to tu nějak vypadalo. RŘ je nepřítel, kterej se dodržuje jen ze strachu před RS. Kde není strach z RS, obchází se. Z toho plyne, že dokud se nezlepší povědomí lidí, je potřeba na to jít rozumnou a slušnou "represí". Nevím, čím to je, ale u nás na vodách MO není žádný extrémní bordel, přitom lidí dost, míst málo a na Kořensko a Lužnici jezdí lidi poměrně zdaleka z JČ. Slyšel jsem, že za poslední 2 roky se zintenzivnily pochůzky RS, možná to bude tím.

Můj příspěvek z diskuse "Nejhorší voda v Česku, kam už se nechci vrátit"; http://www.mrk.cz/diskuse.php?id=657043.

Naštěstí ne jeden člověk měl podobnej názor.

Průměrná známka: 3,50