Poslední diskuse

Psí granule

Pokusně jsem vyzkoušel jako návnadu nejlevnější psí granule. Byly namočené několik dní, aby nasály vodu, pak drží na dně. Rozmačkané jsem je použil jako základ krmení a přidal partikl (nerozmačkané granule neležely na dně moc stabilně). Vznikla hodně mokrá směs, ale nelepivá, takže bez problému na dně vypadla z košíku. Fungovalo to hned po zakrmení, ale ne selektivně. Po několika cejncích 20-30 cm na červy jsem musel začít nastražovat živočišné peletky. Záběrů ubylo, ale vynahradil to cejn 54 cm - nový osobák. Nevěřil jsem, že se tu takoví vyskytují. Potvrdilo se také, že 12 mm peletka pod háčkem odfiltruje ryby jenom do 35 cm.

Lov mi zpestřilo rádio Faktor z protějšího břehu od typických buranů z jejich auta za zadkem. Je třeba si uvědomovat, že u vody je člověk v přírodě a nemůže se tam chovat jako na chatě.

Na černých fotkách je pohled na řeku cca v 6:30.


 

 

Několik poznatků prvního podzimního lovu

Dnešním pětihodinovým lovem jsem chytil víc než jednoho (v našich poměrech) nadprůměrného cejna. To se mi od začátku sezony nepodařilo. Ukázalo se, že:

1) Voda na domovské řece se od minulého týdne ochladila o X °C, určitě pod 10°C - ve studenější vodě jsem chytal prvně, byl to experimentální lov;

2) ryby  zdaleka ještě neztrácejí sílu a bojovnost;

3) z háčků se zamáčknutým protihrotem přinejmenším tyto ryby nepadají, lehce se vyprošťují z tlamy i z podběráku;

4) ještě jde spoléhat na to, že ryby si samy najdou krmení a nemusí se po nich pátrat;

5) cejn větší než 40 cm není už tak nezajímavá ryba.


Návnada: hrubý partikl do sladka. Sypkou krmítkovou směs jsem vynechal. Sice jsem musel čekat 1,5 hodiny na první záběr, další hodina potom byla slabá. Prospěl tomu asi i hodinový klid na lovišti, protože 60 minut mezi 2.-3. hodinou lovu jsem si zkrátil vláčením (samozřejmě za současně vytažených prutů), ujistil se, že zase minimálně na měsíc nepotřebuju vláčení ani vidět a šel znovu podle plánu nahodit.

Háčky bez protihrotu

Vytáhl jsem letos dost ryb se zdeformovanými nebo rozřezanými tlamami od háčků. Viděl jsem taky níže uvedenou fotku kapra a četl jsem někde sympatický příspěvek jednoho kapraře a radikála rybářské etiky, který chytá celý rok na háčky bez protihrotu.

To mě vedlo ke zpochybnění horní míry kapra 70 cm. 90 cm kapra s hubou, jako ten dole, bych si v rámci humánnosti ponechal. Používám na feeder typické malé háčky, které masitým tlamám větších ryb nezpůsobí problém, ale i tak budu experimentovat. K menším rybám nejsou občas šetrné ani malé háčky, zvlášť když to mají hlouběji zažrané. Na háček bez protihrotu si netroufnu, ale peánem na háčcích přimáčknu protihrot, takže bude šetrnější a zbytek protihrotu tam zůstane jako mírná jistota. V zimě budu chytat zimou málo aktivní a míň bojovné ryby bez protihrotu úplně.

Fotka kapra použita z "Můj lov" na mrk.cz (http://www.mrk.cz/mujlov?users[]=32306)



 

Návnady ze zemědělských potřeb

Navštívil jsem prvně zemědělské a chovatelské potřeby. Experimentálně jsem vzal za pár korun obyčejné šrotové peletky a aromatické řepkové peletky (kolem 13,-/kg), psí granule (20,-/kg). Řepka (28,-/kg) a 10 kg obyčejné kukuřice za 100,- se využijí vždycky a řepka je mnohem levnější než v rybářských potřebách (jako cokoliv, co se dá sehnat jinde). Rybí moučky (kolem 13,-/kg) nebyly na skladě. Pokud budou dobré, bude zbytečné zkoušet psí granule, které nemají to pravé aroma a musí se močit, aby neplavaly. Výhodou zemědělských potřeb je, že se dá ode všeho vzít libovolně malé množství a nízká cena není vázaná na velké balení.

Jak se ochlazuje, nenastává možná nejvhodnější doba k testování alternativních návnad, ale možná je to naopak - v létě je snazší rybu navnadit, takže by to nebyl žádný test. Budu zakrmovat hrubším partiklem, protože na mém revíru jsou mraky cejnků a cejnů 20-25 cm a to celou dobu lovu lovit nechci. Minule se hrubší partikl osvědčil v rychlosti přilákání ryb, přestože jediné aroma v partiklu byla skořice na kroupech, upečený šrot a betain v peletkách - ryby 30 cm reagovaly okamžitě. Sypká směs nebude potřeba ani na ucpání krmítka, protože propláchnuté kroupy ostatní částice dočasně slepí.

Šrot vynechám úplně. Šrotové a řepkové peletky se do 30-45 min. rozpadají na částečky, jak jsem zjistil, takže to nebude moc použitelné. Bude potřeba nedávat je do krmení hned, ale počkat, až ryby najedou a začnou žrát a pak je použít k udržení jich na místě.

Rozmočené psí granule použiju jako základ, k tomu rybí peletky 0,5 mm, konopí, kukuřici, řepku, kroupy, možná posilovač.

Hledání funkčních alternativ k drahým značkám (kterými neopovrhuji, ale nehodlám je používat furt) je sport. 

Nové místo na oblíbené řece

Po pár nepravidelných úspěších jsem se tam znovu vydal na další nové místo. O reliéfu dna jsem neměl představu, ale při zkažených náhozech blíž, než jsem měl zakrmeno, se mi blíž ke mně jevila menší hloubka než o 1-2 m dál - možná jsem chytal na rozhraní starého a nového koryta. Hned po zakrmení jsem začal chytat ryby a chytal je celé 4 hodiny. Ze začátku jsem zakrmil asi desíti 1,5 dcl zakrmovacími krmítky se sladkou kukuřicí, skořicovými kroupy, konopím a upečeným šrotem. Ve sladké sypké směsi do normálních krmítek jsem měl 0,5 dcl červů.

Co si zatím nedovedu vysvětlit je, že ryby nechtěly jinou nástrahu (rohlík, kolínko, peletky 12 mm, kukuřici) než červy. Při jiných nástrahách záběry nebyly vůbec, nebo byly nedotažené. Přitom na lovišti nebo okolo něj velké ryby byly, pro které by peleta nebo kolínko nebyl problém a úplná zima a studená voda taky ještě není.

Chyběl kapr, ale zvýšené osobáky u cejna (50 cm) a podoustve (40,5 cm) a nález nového nefrekventovaného místa na přecpaném revíru jsou lepší než kapr. Naštěstí 99% rybářů je pohodlných a chytá jen tam, kam se dá až k lovišti dojet autem.