Poslední diskuse

Perlíni a absolutní nula

25.11.2013 NOVINKA Feeder, Trvalý odkaz

Poslední dobou se víc prakticky a teoreticky připravuju na první závod(y), který mám v plánu příští rok absolvovat. Tzn. představuju si, že situace, ve které chytám, se vyskytne v závodě a přemejšlim, jak bych reagoval. Při první feederové sezoně je to dost odvážné, ale někdy se začít musí a je to výzva.

V sobotu jsem chytal na proudném úseku pod jezem. Na hladině nic neplavalo, ale evidentně kolem dna spousta listí a vodních rostlin jo, což znemožňovalo lov, protože se to opíralo do krmítka, prut se ohnul a bylo po chytání. Po hodině a půl mi došlo, že to nemá smysl a netuším, jak se k tomu postavit v závodě. V neděli jsem chytil na stojaté vodě plotičku a 3 perlíny, cejna a víc za pár hodin nic a jakákoliv změna nepomohla (ani změna loviště). Takže mám zase o čem přemejšlet.

Jinak teda nechápu, proč perlín s jeho postavením úst žere ze dna.

Druhý listopadový lov

17.11.2013 NOVINKA Feeder, Trvalý odkaz

Po úspěšném minulém víkendu jsem se vrátil v sobotu vrátil na tu samou lokalitu s černým ploticovým Sensasem, ale vyhořel jsem a krom dvou 20 cm plotic mě na červy otravovali asi nedávno vysazení okouni 10-15 cm. V neděli jsem proto šel na slepo jinam, kde jsem chytal v létě jen jednou, ale protože je to tišina, tušil jsem tam ryby spíš než v okolní mírně tekoucí vodě. Na úvod jsem nezakrmoval, ale do krmítka jsem dával zase černý osolený ploticový Sensas smíchaný s polotmavým osoleným kaprovým polským Traperem. Jindy v létě jsou na téhle vodě všude bublinky od rejících ryb. Dneska byly jen nad mým zakrmeným místem, krmení je zřejmě přimělo k jinak utlumené aktivitě. Čekal jsem cejny, cejnky, případně plotice, protože prochytat se ke kaprům sypkým krmením přes bílou rybu se při krátkém lovu většinou nepodaří a při teplotě vzduchu 3°C ve studené vodě je potřeba spokojit se s každou rybou. Po cejnkovi a 2 cejnech přišel kapřík +/- 30 cm, hned po něm kapr 41 cm a hned po něm další, který spadl u břehu. Chytal jsem cca 15 m od břehu v hloubce max. 1,5 m a při každém záseku a přehození se ryby viditělně rozplašily a po hodině a půl se buď nažraly, nebo ztratily k místu důvěru. Závěr cejnem 40 cm a ploticí 30 cm. Razance záběru klesá a heavy feeder se už neuplatní.

Chytám dál na háčky se zamáčknutým protihrotem. Výjimečně se stane, že cejn se setřepe, protože při zdolávání typicky mlátí hlavou. Jinak s tím není vůbec žádný problém, vyprošťování je jednoduché a k rybě šetrnější a i k podběráku, když se do síťoviny háček zamotá.

Druhý prut jsem měl marně nahozený s řízkem na dravce. Spíš jen aby nezahálel.

První listopadový lov

9.11.2013 NOVINKA Feeder, Trvalý odkaz

S obavou ze studené vody a z ochlazení s deštěm jsem šel na ryby. Ve studenější nebo vyloženě studené vodě jsem ještě nechytal (nebo málo). Navíc jsem několik věcí udělal experimentálně nově a k tomu šel na nové neznámé místo. Přes tyto okolnosti to byl jeden z nejlepších lovů letoška vůbec. Chytil jsem za necelé 3 hodiny asi 15 cejnů +/- 35 cm a jednu vybarvenou podoustev 30+. Čekal jsem i větší cejny a možná kapra (byli tu vysazeni), ale to mi vynahradili cejni bojovností a braním skoro na hod. A hlavně jsem se bál, jestli vůbec něco chytím.

Rozkrmil jsem dvě místa, jedno 15 m od břehu chuťově neutrálním, osoleným, levným krmením na kapry s červy a sladkou kukuřicí, druhé cca 40 m od břehu směsí kukuřičného šrotu, rybí moučky a maggi s červy a sladkou kukuřicí - také soleno. Přestože krmení byla světlá, na obou místech braly ryby hned po mírném zakrmení, na čemž je pozitivní hlavně funkčnost druhé směsi. Mírně vše kazily jen všudypřítomné rekreační budky, které, doufám, jednou smetou povodně.


 


 

Komentář ke článku (0)