Poslední diskuse

První listopadový lov

9.11.2013 NOVINKA Feeder, Trvalý odkaz

S obavou ze studené vody a z ochlazení s deštěm jsem šel na ryby. Ve studenější nebo vyloženě studené vodě jsem ještě nechytal (nebo málo). Navíc jsem několik věcí udělal experimentálně nově a k tomu šel na nové neznámé místo. Přes tyto okolnosti to byl jeden z nejlepších lovů letoška vůbec. Chytil jsem za necelé 3 hodiny asi 15 cejnů +/- 35 cm a jednu vybarvenou podoustev 30+. Čekal jsem i větší cejny a možná kapra (byli tu vysazeni), ale to mi vynahradili cejni bojovností a braním skoro na hod. A hlavně jsem se bál, jestli vůbec něco chytím.

Rozkrmil jsem dvě místa, jedno 15 m od břehu chuťově neutrálním, osoleným, levným krmením na kapry s červy a sladkou kukuřicí, druhé cca 40 m od břehu směsí kukuřičného šrotu, rybí moučky a maggi s červy a sladkou kukuřicí - také soleno. Přestože krmení byla světlá, na obou místech braly ryby hned po mírném zakrmení, na čemž je pozitivní hlavně funkčnost druhé směsi. Mírně vše kazily jen všudypřítomné rekreační budky, které, doufám, jednou smetou povodně.


 


 

Komentář ke článku (0)

Výlov rybníka na Býšově

19.10.2013 NOVINKA Výlovy, Trvalý odkaz

Výlov rybníka MO Týn 19.10.2013. Nejvíc ulovenou kaprů (30-90 cm), ještě víc karasů (30-50 cm), okouni, amuři, dvě štičky a trochu bílé ryby.

Psí granule

22.9.2013 NOVINKA Feeder, Trvalý odkaz

Pokusně jsem vyzkoušel jako návnadu nejlevnější psí granule. Byly namočené několik dní, aby nasály vodu, pak drží na dně. Rozmačkané jsem je použil jako základ krmení a přidal partikl (nerozmačkané granule neležely na dně moc stabilně). Vznikla hodně mokrá směs, ale nelepivá, takže bez problému na dně vypadla z košíku. Fungovalo to hned po zakrmení, ale ne selektivně. Po několika cejncích 20-30 cm na červy jsem musel začít nastražovat živočišné peletky. Záběrů ubylo, ale vynahradil to cejn 54 cm - nový osobák. Nevěřil jsem, že se tu takoví vyskytují. Potvrdilo se také, že 12 mm peletka pod háčkem odfiltruje ryby jenom do 35 cm.

Lov mi zpestřilo rádio Faktor z protějšího břehu od typických buranů z jejich auta za zadkem. Je třeba si uvědomovat, že u vody je člověk v přírodě a nemůže se tam chovat jako na chatě.

Na černých fotkách je pohled na řeku cca v 6:30.


 

 

Několik poznatků prvního podzimního lovu

21.9.2013 NOVINKA Feeder, Trvalý odkaz

Dnešním pětihodinovým lovem jsem chytil víc než jednoho (v našich poměrech) nadprůměrného cejna. To se mi od začátku sezony nepodařilo. Ukázalo se, že:

1) Voda na domovské řece se od minulého týdne ochladila o X °C, určitě pod 10°C - ve studenější vodě jsem chytal prvně, byl to experimentální lov;

2) ryby  zdaleka ještě neztrácejí sílu a bojovnost;

3) z háčků se zamáčknutým protihrotem přinejmenším tyto ryby nepadají, lehce se vyprošťují z tlamy i z podběráku;

4) ještě jde spoléhat na to, že ryby si samy najdou krmení a nemusí se po nich pátrat;

5) cejn větší než 40 cm není už tak nezajímavá ryba.


Návnada: hrubý partikl do sladka. Sypkou krmítkovou směs jsem vynechal. Sice jsem musel čekat 1,5 hodiny na první záběr, další hodina potom byla slabá. Prospěl tomu asi i hodinový klid na lovišti, protože 60 minut mezi 2.-3. hodinou lovu jsem si zkrátil vláčením (samozřejmě za současně vytažených prutů), ujistil se, že zase minimálně na měsíc nepotřebuju vláčení ani vidět a šel znovu podle plánu nahodit.

Háčky bez protihrotu

18.9.2013 NOVINKA Feeder, Trvalý odkaz

Vytáhl jsem letos dost ryb se zdeformovanými nebo rozřezanými tlamami od háčků. Viděl jsem taky níže uvedenou fotku kapra a četl jsem někde sympatický příspěvek jednoho kapraře a radikála rybářské etiky, který chytá celý rok na háčky bez protihrotu.

To mě vedlo ke zpochybnění horní míry kapra 70 cm. 90 cm kapra s hubou, jako ten dole, bych si v rámci humánnosti ponechal. Používám na feeder typické malé háčky, které masitým tlamám větších ryb nezpůsobí problém, ale i tak budu experimentovat. K menším rybám nejsou občas šetrné ani malé háčky, zvlášť když to mají hlouběji zažrané. Na háček bez protihrotu si netroufnu, ale peánem na háčcích přimáčknu protihrot, takže bude šetrnější a zbytek protihrotu tam zůstane jako mírná jistota. V zimě budu chytat zimou málo aktivní a míň bojovné ryby bez protihrotu úplně.

Fotka kapra použita z "Můj lov" na mrk.cz (http://www.mrk.cz/mujlov?users[]=32306)